Wodór jest gorącym tematem ale czy zagrzeje miejsca w ciepłownictwie?

Nadejście wiosny nie jest momentem, kiedy temat ciepła systemowego rozpala debatę publiczną ale wodór niezmiennie pozostaje gorącym tematem, dlatego Hydrogen Poland wspólnie z Polską Izbą Magazynowania Energii, przeprowadziły warsztaty “Wodór w ciepłownictwie, przemyśle energochłonnym i rolnictwie- część 1”, gromadząc liczne grono uczestników. W gronie prelegentów znaleźli się między innymi przedstawiciele firmy Loos/Bosch, producenta kotłów wodnych przystosowanych do zasilania 100% mieszaniną wodoru, a także kotłów parowych produkujących parę/energię do celów technologicznych, umożliwiających hybrydowe zasilanie różnymi rodzajami paliwa, w tym wodorem.

Zalety generacji wodoru z nadwyżek energii zainstalowanej w OZE, gdy popyt lokalny utrzymuje się poniżej podaży, to przykład wykorzystania platformy NEMOCS, oferowanej przez NextKraftwerke, a wykorzystywanej m.in. w bawarskim miasteczku Haßfurt. Wodór jako chemiczny magazyn energii ma szereg zalet, a platforma NEMOCS umożliwia nawet spekulacyjne zarabianie na fluktuacji cen energii, magazynując ją w nocy, a sprzedając za dnia, gdy jej cena wzrasta.

O pilotażowym wykorzystaniu wodoru w roli bezpośredniego zamiennika gazu jako paliwa dla ciepłownictwa opowiedział przedstawiciel gazowniczego potentata z Wysp Brytyjskich, firmy SGN, w ramach projektu H100 Fife.

Wodór jako następcę gazu, również w wysokosprawnej kogeneracji, widzi 2G Energy AG, dostawca systemów energetyczno-ciepłowniczych pracujących już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a także w Dubaju.

Partner z kancelarii Bird & Bird opowiedział o narzędziach regulacyjnych, jużwykorzystywanych w takich krajach jak:Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania, mających wspierać rozwój gospodarki wodorowej.

Wnioski jakie płyną z warsztatu, to nieodzowna rola wodoru w procesie dekarbonizacji gospodarki, a zwłaszcza ciepłownictwa, które ze względów efektywności paliwowej, nie będzie w stanie się zelektryfikować w 100%. Lukę wypełni wodór, który może być użyty w różnych wariantach, zarówno w roli samego paliwa, jak i np. generatora ciepła.

O tym, że nie jest to pieśń odległej przyszłości przekonamy się już wkrótce, ponieważ Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem rozporządzenia mającego umożliwić podwyżki cen ciepła, również dla odbiorców indywidualnych.